Technik logistyk

Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem
i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta, analizuje stan zapasów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne.

Kierunek dedykowany jest dla osób posiadających takie umiejętności, jak:

• umiejętność planowania i organizacji pracy,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • zdolność zarządzania (sobą oraz innymi osobami, a także towarem, którym dysponuje logistyk),
  • zdolność pracy pod presją czasu.

Po ukończeniu szkoły absolwent potrafi:

• zarządzać łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie,
  • zarządzać zapasami surowców, materiałów i wyrobów gotowych,
  • organizować prace związane z gospodarką magazynową,
  • zarządzać gospodarką odpadami,
  • obsługiwać programy transportowe i magazynowe (SMART, CARTALL TRUCK, INSERT), a także korzystać z funkcji programu Microsoft EXCEL,
  • osoby biorące udział w projektach unijnych mają możliwość ukończenia: kursu operatorów wózków widłowych, kursu nowoczesny magazynier, a także kursu prawa jazdy kat. B.

Absolwent technikum logistycznego ma możliwość pracy w przedsiębiorstwach logistycznych, produkcyjnych, farmaceutycznych, budowlanych, firmach spedycyjnych i transportowych, portach morskich, na kolei.

Praktyki zawodowe trwają 8 tygodni (280 godzin). Odbywają się w najlepszych firmach logistycznych, spedycyjnych i transportowych (m.in. IKEA, JUMI, ADAMED, AFLOFARM), w których nasi uczniowie i absolwenci często zostają już jako pracownicy. Część praktyk może odbywać się poza granicami kraju – w ramach realizowanych przez szkołę projektów unijnych.

W trakcie nauki uczniowie zdobywają następujące kwalifikacje zawodowe:

• Kwalifikacja SPL. 01. Obsługa magazynów (egzamin w klasie III),
  • Kwalifikacja SPL. 04. Organizacja transportu (egzamin w klasie V).

Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie, po zdaniu wszystkich kwalifikacji, otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik logistyk.

W ramach dodatkowych umiejętności na zajęciach zawodowych uzupełniających, możesz wybrać jeden z dodatkowych przedmiotów:

Transport w gospodarce globalnej.

Celem tego przedmiotu jest przekazanie wiedzy oraz praktycznych umiejętności z transportu i spedycji. Absolwenci uzyskują najwyższe kwalifikacje w zakresie kompleksowego organizowania transportu krajowego i międzynarodowego. Uczniowie zostaną przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach działających w branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka), jak również do samodzielnego prowadzenia przedsiębiorstwa.

Absolwenci będą posiadali wiedzę z zakresu:

• infrastruktury transportu globalnego,
  • sposobów i metod zabezpieczania ładunków,
  • bezpieczeństwa drogowego,
  • nowoczesnych systemów informatycznych wspomagających procesy spedycyjne i transportowe,
  • zawierania umów spedycji i przewozu,
  • realizacji transportów specjalnych,
  • prawa transportowego,
  • dokumentacji transportowej i spedycyjnej.

Absolwenci będą posiadali umiejętności w zakresie:

• analizy i optymalizacji procesu transportowego,
  • organizacji transportu,
  • obsługi klienta,
  • zarządzania przedsiębiorstwem,
  • zastosowania systemów informatycznych,
  • stosowania odpowiednich przepisów.

Absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach operacyjnych w przedsiębiorstwach branży TSL, a także na stanowiskach związanych z planowaniem, organizacją, realizacją i kontrolowaniem działalności firm w obszarze transportu.

Logistyka miejska.

Celem przedmiotu jest wprowadzenie zagadnień z zakresu zintegrowania życia mieszkańców miast z takimi dziedzinami jak: transport, przemysł, handel i usługi. Zajęcia praktyczne obejmują organizację transportu miejskiego, imprez masowych i gospodarki odpadami na terenie miasta.

Absolwenci będą posiadali wiedzę z zakresu:

• logistyki miejskiej,
  • infrastruktury miejskiej,
  • organizacji transportu miejskiego,
  • logistycznej obsługi imprez masowych,
  • zasad gospodarki odpadami,
  • dokumentacji logistycznej jednostki administracyjnej.

Absolwenci będą posiadali umiejętności w zakresie:

• analizy i oceny infrastruktury miejskiej,
  • organizacji transportu miejskiego,
  • organizacji imprez masowych,
  • wyznaczania kosztów gospodarki odpadami.

Absolwenci uzyskają kwalifikacje umożliwiające im podjęcie pracy w jednostkach administracji publicznej i przedsiębiorstwach współpracujących, zajmujących się transportem, przemysłem oraz handlem i usługami na rzecz społeczności miejskiej.

Absolwent technikum logistycznego może podjąć studia na kierunkach: transport, spedycja, logistyka, organizacja, zarządzanie, handel.

Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym: matematyka.

Przedmioty uwzględniane w rekrutacji: język polski, język angielski, matematyka, geografia.

Cykl kształcenia w technikum logistycznym kończy się uzyskaniem dyplomu technika potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik logistyk.

Absolwenci Technikum Logistycznego w ZS 3