Podsumowanie mobilności – Erasmus+, Grecja 2024, projekt School Education

W dniach od 07.04. do 20.04.2024 uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Nr 3 w Pabianicach brali udział w projekcie dofinansowanym z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektor Edukacja Szkolna, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna 2023.

Celem projektu było podniesienie kompetencji językowej uczniów oraz kadry w ramach języka angielskiego i greckiego, budowanie postaw otwartości na świat, chęci samorozwoju oraz szerzenie perspektyw na przyszłość a także rozwijanie umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii i sprzętów informatycznych.

Do greckiej malowniczej miejscowości Leptokaria, położonej jednocześnie u stóp Masywu Olimp i nad samym Morzem Egejskim, udało się 24 uczniów z klas 2 LOs, 4TFo i 4TEL, dwóch nauczycieli w ramach stażu wraz z opiekunami.

Uczestnicy projektu kilkukrotnie gościli w Liceum Ogólnokształcącym Kontariotissa. Podczas zajęć z grecką młodzieżą uczniowie zapoznali się z greckim systemem nauczania, poszerzyli swoją wiedzę na temat greckiego modelu rodziny, religii, najważniejszych świąt oraz tradycji. Podczas spotkań doskonalili umiejętności komunikacji zarówno w języku angielskim i greckim . Mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Wraz z grecką młodzieżą brali udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym praw i obowiązków obywateli Unii Europejskiej. Uczestnicy projektu rozwijali umiejętność tworzenia i prowadzenia prezentacji multimedialnej na temat położenia Polski, jej zabytków, szkolnictwa, tradycji oraz świąt. Nie zabrakło również czasu na wspólną pogawędkę, zdjęcia, grę w siatkówkę i naukę tradycyjnych greckich tańców.

W ramach rozwijania kompetencji językowych, komputerowych i pogłębiania wiedzy na temat Grecji uczniowie uczestniczyli w praktycznych zajęciach z języka angielskiego, w zajęciach informatycznych w centrum szkoleń OES w Platamonas a także wykładzie w Muzeum Historii Geologicznej Olimpu w Leptokarii dotyczącym formowania się i historii geologicznej Grecji.

Podczas gier terenowych i wycieczek, które były organizowane w czasie wolnym, uczestnicy projektu poznawali kulturę, historię, tradycje, zwyczaje i kuchnię Greków oraz największe atrakcje turystyczne tego regionu. Uczniowie i ich opiekunowie popłynęli statkiem w rejs na wyspę Skiathos, zobaczyli na własne oczy Ósmy Cud Świata wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Meteory, podziwiali pejzaż Wąwozu Enipea, odwiedzili klimatyczne miasteczka Litochoro i Stary Panteleimon oraz zwiedzili średniowieczną twierdzę w Platamonas.

Uczestnicy projektu spędzili w Grecji niezapomniane chwile. Urzekły ich zapierające dech w piersiach krajobrazy, historia i zabytki, gościnność mieszkańców, kuchnia oraz tradycje muzyczne. Wielu z nich zawarło tutaj nowe przyjaźnie i planuje kolejną podróż do krainy słońca, starożytnych bogów, pysznej fety i oliwek.

Zobacz zdjęcia