Hotelarze zwiedzili hotel Monopol we Wrocławiu

Przed świętami uczniowie klasy 2 Technikum Hotelarskiego pod opieką p. Marioli Lach i p. Anny Szynkiewicz  wybrali się do Wrocławia aby zwiedzić najstarszy w mieście hotel oraz  obejrzeć Jarmark Bożonarodzeniowy. Hotel Monopol uczniowie zwiedzali podzieleni na dwie grupy, oprowadzali ich pracownicy recepcji. Podczas zwiedzania  dowiedzieli się, że:

  • hotel wybudowano w 1892r. – wrocławscy Żydzi – bankier Wallenberg Pachaly i architekt Karl Grosser postawili tu dom handlowy i hotel, w którym znajdowało się 69 pokoi, w tym 21 pokoi jednoosobowych, 46 dwuosobowych oraz 2 apartamenty. Najmniejsze pokoje miały około 10 m² powierzchni, apartamenty – do 36 m² i według standardów końca XIX wieku zaliczały się do luksusowych,
  • portyk z balkonem nad wejściem głównym do hotelu został dobudowany dopiero w 1937, specjalnie po to, by mógł z niego przemawiać Adolf Hitler (w 1958 na tym samym balkonie śpiewał także dla zgromadzonej przed hotelem publiczności Jan Kiepura). Część hotelowa kompleksu przetrwała wojnę bez znaczniejszych uszkodzeń,
  • hotel po wojnie stał się własnością firmy Orbis, a hotelowa restauracja często gościła osoby ze świata naukowego Wrocławia, a także artystów filmowców,
  • w hotelowych wnętrzach kręcono także kilka spośród znanych polskich filmów, m.in. „Popiół i diament„,  „Lalka„, „Konsul” a także sceny z serialu „Stawka większa niż życie„,
  • hotel został w 1984 wpisany do rejestru zabytków. W 2007 hotel został sprzedany, a nowy właściciel – Holding Liwa, przeprowadził generalny remont według projektu krakowskiego architekta Marcina Janowskiego. Ponownie został otwarty 18 kwietnia 2009; znajduje się w nim 121 pokoi, 4 sale konferencyjne i 2 restauracje, cafe bar, oraz przestronne tarasy letnie, ma standard pięciu gwiazdek,
  • hotel zyskał uznanie UEFA i został oficjalnie rekomendowany jako baza pobytowa dla drużyn biorących udział w Euro 2012,zamieszkała w nim reprezentacja Czech.

Uczniowie obejrzeli też hotelowe tarasy letnie z widokiem na całe miasto oraz apartament, w którym mieszka podczas pobytu we Wrocławiu, Robert Lewandowski. Po zwiedzeniu hotelu, grupa młodzieży udała się na Stary Rynek zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy. Wycieczka zakończyła się krótkim spacerem nad Odrą.