Kwiaty pod tablicą pamiątkową

10 czerwca rocznica

10 czerwca obchodziliśmy rocznicę akcji odbicia więźniów Armii Krajowej z więzienia UB. Przygotowali ja uczniowie z klasy 2 TL z naszej szkoły. Były to obchody miejsko – powiatowe. Uczestnicy wspominali generała Aleksandra Arkuszyńskiego.  Tablica poświęcona pamięci tych wydarzeń mieści się na kamienicy przy ul. Gdańskiej 6. To tutaj znajdowało się więzienie Urzędu Bezpieczeństwa. Wydarzenia z 1945 roku zaprezentowały uczennice: Martyna Feliksińska i Aleksandra Wardęcka. W poczcie sztandarowym byli: Maria Zarzycka, Jakub Rosiński i Sara Małkus. Przemawiał Jan Berner, prezes pabianickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK oraz syn generała Aleksandra Arkuszyńskiego, Adam Arkuszyński. Kwiaty złożyły władze samorządowe oraz przedstawiciele związków kombatanckich i rodzina Arkuszyńskiego. Zapalono znicze. Tablica, pod którą odbywają się uroczystości, została ufundowana przez pabianicki i łaski oddział ŚZŻAK w 1998 roku. Jest na niej zamieszczona informacja o tym, że w gmachu urzędu urzędowali oprawcy oraz o akcji z 10 czerwca 1945 roku. Uroczystości przygotował Zespół Szkół Nr 3. Obecny był również sztandar Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej.