„Różowa Skrzyneczka”

Różowa skrzyneczka

8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Krzysztof Habura – starosta pabianicki, przekazał szkołom średnim powiatu pabianickiego „różowe skrzyneczki”.

Fundacja „Różowa Skrzyneczka” walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Chodzi o powszechny dostęp w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

Pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami zawisła ponad 3 lata temu w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Wypełnione środkami higienicznymi wiszą w szkolnych toaletach, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. Fundacja działa zgodnie z zasadą: Weź, jeśli potrzebujesz lub zostaw, jeśli masz nadmiar. Wykluczenie menstruacyjne jest istotnym problemem w całym kraju. Według raportu blisko pół miliona osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów.