Szanujmy wolność – apel w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Szanujmy wolność – apel w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Uroczystości powiatowe zorganizowano w Zespole Szkół Nr 3. Młodzież śpiewała wojenne pieśni i mówiła wiersze. Przygotowano wzruszający film.

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim zaatakowały Polskę. Wybuchła II wojna światowa. Największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii. W okupowanej  Polsce 27 września powstało Polskie Państwo Podziemne. Obchody 82. rocznicy tego wydarzenia zgromadziły w Zespole Szkół nr 3 władze powiatu i miasta, przedstawicieli służb mundurowych, delegacji ze szkół i instytucji oraz kombatantów wojennych. Wśród zebranych byli przedstawiciele Związku Sybiraków w Pabianicach oraz Związku Żołnierzy Armii Krajowej – koło w Pabianicach.

Zgromadzeni usłyszeli pieśni m.in. „Wrzosy”, czy „Rozkwitają pąki białych róż”. Młodzież przybliżyła sylwetki żołnierzy walczących o wolność naszej ojczyzny w czasie drugiej wojny światowej. Wśród tych postaci wymieniono: gen. Tadeusza Komorowski „Bór”, Jana Karskiego, czy gen.  Stefana Roweckiego „Grota”.

Zaprezentowano wzruszający film, w którym dzieci wcieliły się w powstańców warszawskich.

– To było bardzo wzruszające – powiedział Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego. – Powinniśmy być dumni z Polski. Nie było takiego państwo w Europie, które miałoby swoje państwo podziemne.

Podczas uroczystości przemawiała Wiktoria Solmińska z pabianickiej sekcji Związku Rezerwistów Polskich.

– Czy żyjąc w dzisiejszych czasach bylibyśmy w stanie oddać życie za ojczyznę, jeśli byłaby taka potrzeba. Wydaje mi się, że nie każdy z nas byłby na to gotowy. Dlatego szanujemy wolność, która nie jest nam dana raz na zawsze.

Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Nr 3.

Na scenie wystąpili uczniowie z klasy 4 TFo i 3 TEFo. Opiekę nad uroczystością sprawowały nauczycielki z naszej szkoły: Agnieszka Klimecka, Małgorzata Łacwik i Katarzyna Giedrojć.

W filmie uczestniczyły dzieci z pabianickich szkół podstawowych: Filip Stanek, Abigail Jaros, Antonina Skiba, Dorota Dywan, Maja Zaborowska, Amadeusz Giedrojć, Igancy Biskupski, Juliusz Giedrojć, Robert Jaros i Tymon Zaborowski oraz Małgorzata Gajzler, uczennica Zespołu Szkół nr 3, a także Aleksander Zaborowski, rodzic dwójki występujących dzieci. Wiersz wspominający czasy wojny napisał na tę okoliczność Sławomir Stanek, który był również reżyserem i montażystą filmu. Współreżyserem była Katarzyna Giedrojć, nauczycielka z naszej szkoły.