Święto 3 Maja

Za nami majowe święta.

Co roku w Zespole Szkół nr 3 organizowany jest okolicznościowy apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku z powodu epidemii nie odbył się. Nie byliśmy również na tradycyjnych obchodach pod pomnikiem Legionisty. Dlatego na fotografii przypominamy jak to wyglądało rok temu.

3 maja 2020 roku obchodziliśmy 229. rocznicę uchwalenia konstytucji. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza. Wprowadzała trójpodział władzy. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Jako święto narodowe, 3 maja jest dniem wolnym od pracy.

Co roku uczniowie naszej szkoły przygotowywali uroczysty apel z tej okazji. Poczet sztandarowy brał udział w obchodach miejsko – powiatowych organizowanych pod pomnikiem Niepodległości. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa nie mogliśmy obchodzić tego ważnego dla nas wszystkich święta.

Dzień wcześniej, 2 maja, obchodzimy Święto Flagi. Z tej okazji organizowane są w szkole pogadanki o barwach narodowych, godle i hymnie państwowym. 1 maja obchodzone jest Święto Pracy.