Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi

20 marca  uczniowie klasy 2 Technikum Hotelarskiego pod opieką p. Marioli Lach i p. Małgorzaty Dudzińskiej wybrali się do Łodzi w celu  zwiedzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Legionów 27. Przyszłych hotelarzy oprowadziła po schronisku pani dyrektor  schroniska, opowiedziała też o jego  historii i specyfice działalności schronisk młodzieżowych. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że:

 • schronisko rozpoczęło działalność 01 stycznia 2011 roku
 • siedziba główna Schroniska mieszcząca się przy ul. Legionów 27 to obiekt kat. I posiadający 72 miejsca noclegowe, usytuowana jest w zabytkowej szkole powszechnej z 1923 r., w 2012 r. została zrewitalizowana w ramach miejskiego programu MIA100 Kamienic.
 • oprócz siedziby przy ul. Legionów schronisko prowadzi działalność w obiekcie usytuowanym przy ul. Zamenhofa 13 ( II) oraz w dwóch obiektach o charakterze letniskowym, położonych w podłódzkich Grotnikach
 • jest publiczną placówką oświatowo-wychowawczą
 • dysponuje 121 miejscami noclegowymi (ul. Legionów – 72 miejsca, ul. Zamenhofa – 49 miejsc i Grotniki – 166 miejsc)
 • organem prowadzącym  Schronisko jest Miasto Łódź
 • organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Łódzki Kurator Oświaty
 • w latach osiemdziesiątych, schroniskową aulę oraz znajdującą się nad bramą wjazdową antresolę, wykorzystano jako plan zdjęciowy do filmu Vabank II
 • gośćmi schroniska są osoby przyjeżdżające do Łodzi w celach turystycznych, edukacyjnych  (na kursy, szkolenia, konferencje), w związku z wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, w celach biznesowych lub prywatnych
 • schronisko realizuje różnego rodzaju projekty
 • organizuje narady dyrektorów schronisk PTSM z całego kraju
 • grupy nocujące w schronisku mogą liczyć na bezpłatną pomoc licencjonowanego przewodnika po Łodzi, który jest etatowym pracownikiem schroniska
 • w okresie wakacji schronisko prowadzi półkolonie proponując wielorakie zajęcia

Uczniowie obejrzeli:

 • pokoje (1-, 2-, 3-, 4- i 6-osobowe) wyposażone w wygodne łóżka, szafy, szafki nocne, stoliki, krzesła, lampki nocne i TV
 • 2 sale konferencyjne: dla 40 i 20 osób (wyposażone w tablice interaktywne, nagłośnienie i TV)
 • w pełni wyposażoną kuchnię samoobsługową
 • pralnię turystyczną
 • przechowalnię bagażu
 • malowniczy ogród z grillem
 • wewnętrzny parking dla samochodów osobowych i busów