Giełda Papierów Wartościowych

GPW

Uczniowie klasy II TEL, uczący się w zawodzie technika ekonomisty, pod opieką p. Beaty Miłkowskiej-Andrzejczak wybrali się na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Tam spotkali się w reprezentacyjnym holu głównym Centrum Giełdowego z przedstawicielem Fundacji GPW, który opowiedział młodzieży o historii powstania giełdy i o symbolice elementów architektonicznych znajdujących się we wnętrzu budynku. Uczniowie dowiedzieli się o wielu interesujących faktach i zdarzeniach z życia giełdy. Obejrzeli Salę Notowań i charakterystyczny dzwon giełdowy. Część edukacyjna wizyty odbyła się w sali projekcyjnej, gdzie młodzież obejrzała film i prezentację na temat giełdy. Na koniec zajęć wykorzystali zdobytą wiedzę do rozwiązania testu przygotowanego przez Fundację GPW. Wszyscy z łatwością udzielali odpowiedzi na pytania takie, jak:

  • dla kogo jest przeznaczona giełda,
  • czym jest inwestycja,
  • czym jest hossa, a czym bessa i co je symbolizuje,
  • jakie są cechy charakterystyczne akcji i obligacji,
  • jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać inwestorem giełdowym,
  • kto na giełdzie wyznacza kurs akcji,
  • czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego,

i wiele innych. Wizyta na GPW zakończyła się pamiątkowym zdjęciem pod figurą giełdowego byka.