Tak obchodziliśmy 100-lecie niepodległości

Konkurs o patronie szkoły

Trzeci raz w naszej szkole zorganizowano konkurs „Pokaż nam Patrona Zespołu Szkół Nr 3”. Konkurs dotyczył legionistów miasta Pabianic i pierwszej wojny światowej na terenie naszego miasta. Składał się z czterech części. Uczniowie pisali test, artykuł historyczny, robili zdjęcia i tworzyli wiersze. W konkursie na artykuł historyczny 1. miejsce zajęła Sara Małkus, 2. przypadło Klaudii Pasternak, a trzecie razem zajęli: Jakub Rosiński i Konrad Stuszek. Wyróżnienie dostała Angelika Fątner. Prace sprawdzała Grażyna Grabowska, redaktor Życia Pabianic oraz Agnieszka Klimecka, nauczycielka historii z naszej szkoły.
Test Wiedzy o Patronie Szkoły rozwiązało ponad 20 uczniów. 1. miejsce zajął Konrad Stuszek, 2. Dagmara Orkowska, a 3. Karolina Zasada. Konkurs fotograficzny wygrał Jakub Kołodziejczyk. Najpiękniejsze wiersze patriotyczne napisali: 1. Bartosz Łopatecki, 2. Olaf Myśliński, 3. Patrycja Ślipek. Jurorami w konkursie były polonistki z naszej szkoły: Jolanta Guzenda, Małgorzata Łacwik i Małgorzata Pluta.
Patronat nad konkursem objął tygodnik Życie Pabianic i Muzeum Miasta Pabianic.
Nagrody wręczono podczas akademii. Na uroczystość przybyli goście: Magdalena Kosińska, redaktor naczelna portalu zyciepabianic.pl oraz Ryszard Adamczyk, dyrektor Muzeum Miasta Pabianic. Była również Telewizja Pro – Mok. Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs „100 kilometrów na 100-lecie niepodległości” zorganizowany przez Martę Stangret, nauczycielkę przedmiotów logistycznych. Relację z tego wydarzenia można było usłyszeć w Radiu Złote Przeboje w programie „Tydzień w Łodzi”.
Zespół Szkół Nr 3 włączył się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. 9 listopada o godz. 11.11. uczniowie wielu szkół i przedszkoli śpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. W ZS 3 ubrali się w białe i czerwone stroje. Potem były występy artystyczne. Młodzież opowiedziała historię oczyma dziadka i babci, którzy żyli w tych trudnych czasach. Akademię przygotowali uczniowie z klas: 2 TEL, 2 LOs, 1 TEL, 3 TL i 3 Tho. Opiekunkami były Katarzyna Giedrojć, nauczycielka historii i wos-u oraz Joanna Żuber, nauczycielka języka angielskiego. Na pianinie grał Jakub Sobczak. W prezentacji multimedialnej wystąpili: Amadeusz Giedrojć, uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Krzysztof Dalkowski, uczeń naszej szkoły. Aktorzy spisali się na medal.

Panie Agnieszka Klimecka nauczyciel historii w ZS Nr3 i p. Izabela Poczta nauczyciel języka polskiego w I LO zorganizowały również powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny „Druga Niepodległa”. 8 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się finał  tego konkursu.

W części przeznaczonej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w kategorii wiedzy historycznej  laureatami zostali:

I miejsce-Konrad Stuszek- uczeń ZS Nr3- opiekun p. Agnieszka Klimecka

II miejsce – Julia Klimek- uczennica I LO – opiekun p. Izabela Poczta

III miejsce – Patryk Krykwiński – uczeń I LO  – opiekun p. Izabela Poczta

W części recytatorskiej, przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych, laureatami zostali:

I miejsce – Matylda Solarska- uczennica Szkoły Podstawowej  w Lutomiersku

II miejsce – Mateusz Chwiećko – uczeń Szkoły Podstawowej nr 17 w Pabianicach

III miejsce – Vanessa Kosacka – uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Pabianicach

Jury w składzie  przewodnicząca – p. Beata Jędrzejczyk doradca metodyczny języka polskiego w PODN w Pabianicach,                  p. Małgorzata Habura nauczycielka języka polskiego w II LO i p. Małgorzata Dudzińska bibliotekarka z ZS Nr 3 – przyznało cztery wyróżnienia dla:

Martyny Kozłowskiej , Julii Stańczyk , Weroniki Kraty i Eryka Oleszczaka.

Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe i Senator Maciej Łuczak, wyróżnienia Kino Tomi.