Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Organizatorem kampanii jest Muzeum POLIN.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Tym razem akcję poświęcono odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie. W tym roku szczególne miejsce poświęcono bohaterom takim jak: Marek Edelman, Emanuel Ringelblum, Nachum Grzywacz, Marysia Ajzensztadt, Mary Berg, Izrael Milejkowski.
„Odwaga to przede wszystkim wierność sobie, wierność własnym przekonaniom. Bywają takie czasy, kiedy wierność sobie wymaga najwyższych, wręcz niewiarygodnych poświęceń. Tak właśnie było tutaj, w Warszawie, 19 kwietnia 1943 roku, kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim”
Robert Makłowicz
W szkole przeprowadzono akcję informacyjną dotyczącą projektu. W dniach 7, 8, 11, i 14 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „ Żonkile” uczestniczyli w cyklu wykładów zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Pabianicach, które poruszały temat Holokaustu. Była to również okazja do poznania wielu publikacji dokumentujących historię zagłady narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Uczestnicy wykładów dowiedzieli się także wiele o historii getta pabianickiego.
Akcja stała się okazją do rozmów i głębszej refleksji na ten ważny temat.