Technik fotografii i multimediów

Technik fotografii i multimediów to kierunek dla osób zainteresowanych szeroko pojętą fotografią, które są spostrzegawcze, dokładne, łatwo nawiązują kontakt z innymi, mają duszę artysty i ciekawe spojrzenie na świat.

W obecnych czasach fotografię wykorzystuje się niemal we wszystkich obszarach działalności człowieka. Postęp technologiczny sprawił, że fotograf potrzebny jest zarówno do dokumentowania eventów czy choćby reportaży sportowych, a także kreowania kampanii reklamowych poprzez wykonywanie prostych zdjęć produktowych czy skomplikowanych aranżacji. Fotograf sprawdzi się także na planie filmowym, portretowym, a innym razem będzie obsługiwał drona realizując kolejne zlecenie.

Kształcenie w zawodzie technik fotografii i multimediów przygotowuje specjalistów z zakresu multimediów i fotografii, którzy są w stanie sprostać oczekiwaniom, jakie niesie rozwijający się rynek szeroko pojętych usług cyfrowych.

Jeśli jesteś aktywny i nie lubisz siedzieć w miejscu, to ten zawód jest stworzony dla ciebie. Bądź nowoczesny i niezależny, zwiedzaj świat, dołącz do grona fotografów.

Uczniowie technikum fotografii i multimediów:

• dowiedzą się, jak przygotować plan zdjęciowy,
  • dowiedzą się, jak obsługiwać profesjonalny aparat fotograficzny,
  • posiądą wiedzę i umiejętności dotyczące obsługi programów z rodziny ADOBE,
  • poznają zasady kompozycji,
  • nauczą się tworzenia grafik wektorowych i rastrowych,
  • nauczą się wykonywania prac graficznych przeznaczonych do wydruku,
  • nauczą się tworzenia animacji i pracy w programach graficznych,
  • zdobędą umiejętność rejestrowania obrazu, obrabiania go i publikowania,
  • nauczą się przygotowania materiałów cyfrowych do wykonywania projektów graficznych,
  • nauczą się wykonywania i publikowania projektów multimedialnych.

Zajęcia są realizowane w sposób praktyczny i teoretyczny. Szkoła jest wyposażona w dwie bardzo nowoczesne pracownie komputerowe, oprogramowanie z rodziny ADOBE. Posiadamy także studio fotograficzne wyposażone w niezbędne sprzęty, takie jak lampy, światłomierze, stoły bezcieniowe oraz – co najważniejsze – najnowsze modele aparatów wiodących marek.

W procesie kształcenia nie zapominamy także o podstawach fotografii – mamy wyposażoną ciemię fotograficzną, gdzie uczymy się fotografii tradycyjnej/analogowej. Jeździmy również na wystawy fotograficzne oraz targi branżowe, wykonujemy zdjęcia w plenerze, drukujemy, organizujemy wystawy prac wykonanych przez uczniów. Jesteśmy aktywni przez cały okres kształcenia. Przedmioty zawodowe nauczane w technikum fotografii i multimediów stają się pasją, pasja staje się fotografią, a fotografia – sposobem na życie.

Szkoła zapewnia praktyki zawodowe. Trwają 8 tygodni (280 h) i są realizowane w kraju i za granicą. Jakość świadczonych usług, profesjonalizm oraz możliwości realizowania się uczniów są dla nas priorytetem w wyborze firm, w których odbywają się praktyki zawodowe. Nasi uczniowie współdecydują, w której z dostępnych firm chcą odbywać praktyki.

Kwalifikacje zawodowe:

– AUD. 02. Rejestracja, obróbka i publikacja obrazu.

– AUD. 05. Realizacja projektów graficznych i multimedialnych.

Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie, po zdaniu wszystkich kwalifikacji, otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik fotografii i multimediów.

Absolwenci technikum fotografii i multimediów mogą ubiegać się o pracę w:

• studiach graficznych i filmowych,
  • drukarniach,
  • agencjach reklamowych,
  • przemysłowych laboratoriach fotograficznych,
  • zakładach fotograficznych,
  • fotograficznych punktach usługowych,
  • archiwach,
  • bibliotekach państwowych,
  • laboratoriach policyjnych,
  • przedsiębiorstwach, w których dokonuje się rejestracji fotograficznej, obróbki obrazu oraz postprodukcji fotograficznej i filmowej,
  • jako graficy.

Przedmiot rozszerzony:
język angielski lub chemia.

Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji: język polski, język angielski, matematyka, chemia.

Cykl kształcenia w technikum fotografii i multimediów kończy się uzyskaniem dyplomu technika potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik fotografii i multimediów.