Menu główne:
Jeżeli lubisz uczyć się języków obcych, jesteś dokładny, odpowiedzialny, kulturalny, nie boisz się kontaktów z innymi ludźmi, potrafisz rozmawiać i uważnie słuchać, jesteś dobrym obserwatorem, posiadasz zdolności analityczne, umiesz się skoncentrować na określonym zadaniu, potrafisz logicznie myśleć, szybko podejmować decyzje i działać pod presją – to jest to zawód dla Ciebie!
Logistyka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, stąd stale rosnące zapotrzebowanie na techników logistyków, specjalistów sprzedaży i obsługi klienta. W każdej jednostce gospodarującej i administracyjnej realizowane są procesy logistyczne. Rozwój gospodarki, handlu i wszechstronna współpraca międzynarodowa stwarzają zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się zarządzaniem procesami logistycznymi.
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany.
Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem.
Absolwent technikum w zawodzie technik logistyk jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
• planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw
• zarządzania zapasami;
• organizowania prac związanych z gospodarką magazynową;
• zarządzania gospodarką odpadami;
• planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.
Nauka w Technikum trwa 4 lata i kończy się egzaminem maturalnym. Ponadto uczeń Technikum w zawodzie technik logistyk w ciągu czterech lat nauki zdaje egzaminy potwierdzające następujące kwalifikacje zawodowe:
A. 30 Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania
A. 31 Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych
A. 32 Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych
Przedmioty ogólnoksztalcące na poziomie rozszerzonym: geografia i matematyka
Przedmioty zawodowe:
Przedsiębiorstwo logistyczne w gospodarce rynkowej
Logistyka w procesach produkcji
Zapasy i magazynowanie
Dystrybucja
Procesy transportowe w logistyce
Logistyka w jednostkach gospodarczych i administracyjnych
Język obcy w logistyce
Logistyka zaopatrzenia i produkcji
Planowanie produkcji i dystrybucji
Usługi transportowo-
Obsługa jednostek zewnętrznych
Planowanie przepływu zasobów i informacji
Możliwości dalszego kształcenia i pracy:
studia wyższe
praca w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych, transportowo-
Technik logistyk może pracować na stanowisku:
koordynator zaopatrzenia i zbytu,
spedytor,
przedstawiciel handlowy,
magazynier,
specjalista do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym,
administrator taboru,
organizator transportu.
33 uczniów z naszej Szkoły, kształcących się w zawodzie technik logistyk odbyło w listopadzie 2016 r.– 3 tygodniowe praktyki w Grecji. Było to możliwe dzięki organizatorom stażu – Stowarzyszeniu dla dzieci „Puer In Futuro” w ramach projektu pt. „Logistycy – szansa na rozwój i modernizację rynku pracy” nr 2016-