Rok szkolny 2017-2018 - Zespół Szkół Nr 3 w Pabianicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Rok szkolny 2017-2018

O szkole
 
Gorączka Złota PCK
I miejsce w "Gorączce Złota" PCK

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 zebrali ponad 70 kg złotych monet w ramach prowadzonej przez PCK akcji "Gorączka Zota". Jak się okazało była to największa ilść monet zebranych przez szkoły w mieście. Gratulujemy!

Konkurs PCK
I miejsce w Powiatowym Konkursie "Polski Czerwony Krzyż - dawniej i dziś"

Martyna Strycharska z klasy ITFFo zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie "Polski Czerwony Krzyż - dawniej i dziś". Celem konkursu było przedstawienie historii PCK, zakresu i rodzaju jego zadań oraz misji organizacji. Prezentacja multimedialna Martyny okazała się najbardziej atrakcyjna pod względem prezentowanych treści oraz estetyki przekazu.

X Rajd Pieszy
X Rajd Pieszy „Szlakami Powiatu Pabianickiego”

Klasa I TEL wzięła udział w X Rajdzie Pieszym „Szlakami Powiatu Pabianickiego” z okazji 100-nej rocznicy Odzyskania Niepodległości, zorganizowanym przez ZS nr 2 w Pabianicach pod patronatem Starosty Powiatu Pabianickiego. Na początku uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości po czym przenieśli się do Parku Słowackiego. Tutaj zorganizowano zawody sportowe dla 4-osobowych zespołów, w których zajęliśmy III miejsce. Pogoda nie przeszkodziła nam pokonać około 7 km. trasy polami wzdłuż rzeki Dobrzynki. Po spacerze wróciliśmy do ZS nr 2 na podsumowanie rajdu i poczęstunek.

Rajd rowerowy
XVIII Regionalny Rajd Rowerowy

XVIII Regionalny Rajd Rowerowy w 100-lecie Niepodległości Polski o puchar Prezydenta Miasta Pabianic i Starosty Powiatu Pabianickiego pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego w ramach XLI Dni Pabianic
Dnia 9 czerwca odbył się Rajd Rowerowy towarzyszący Dniom Pabianic. Rajd zorganizowany był po raz XVIII i jak co roku udział w nim wzięli uczniowie naszej szkoły. Naszą szkołę reprezentowało ponad 30 uczniów wraz z 4 opiekunami. Rowerzyści wyruszyli z placu na Starym Rynku. Dalsza trasa w tym roku prowadziła ulicami: Stary Rynek- Warszawska- Zamkowa- Wyszyńskiego- Targowa- Potokowa- Terenin- Skrajna- Wiejska- Jana Pawła II- Świętokrzyska- Orla- boisko Włókniarz. Trasa ta liczyła prawie 13 kilometrów. NA boisku Włókniarza rozlosowane zostały nagrody ufundowane przez sponsorów. Do wygrania było 16 rowerów i zestawy rowerowe. W tym roku jeden rower trafił do uczennicy naszej szkoły Marty Suwalak, zaś druga z uczennic Angelika Kociołek wygrała akcesoria rowerowe.

mistrzostwa szkoły w siatkówce
Mistrzostwa Szkoły w siatkówce dziewcząt dwójkami

W dniach 28.05.18r. – 08.06.18r. w naszej szkole odbył się Turniej Dwójek Siatkarskich Dziewcząt. Został rozegrany w dwóch grupach, systemem „każdy z każdym”. W każdej z nich startowały cztery drużyny, do półfinału  dostały się dwie z grupy.
W finale najlepsze okazały się:
I m-ce – Wiktoria Goss kl. I TEL, Maria Zarzycka kl. I TEL
Następne w rywalizacji były:
II m-ce – Patrycja Januszewska kl. III Tho, Sandra Makowska kl. III Tho
III m-ce – Karolina Kimla kl. III TLR, Daria Matusiak kl. III TLR
IV m-ce – Karolina Radomska kl. II TFFo, Justyna Biskupska kl. II TFFo
Miejsca  V – VIII zajęły dziewczęta z klas I LOs, I TL, III TFFo, I TFFo.

siatkówka plażowa
Siatkówka plażowa dziewcząt - Półfinał Wojewódzki

W dniu 08.06.2018r. w Głownie zostały rozegrane zawody w siatkówce plażowej. Drużyna dziewcząt w składzie: Angelika Malinowska kl. IV TL, Julia Kozdroń kl. IV TEFo, Aleksandra Stuczka kl. I TFFo zajęła III m-ce w Półfinale Wojewódzkim w ramach Licealiady.

Zawody lekkoatletyczne
Zawody lekkoatletyczne.

W dniu 06.06.2018 r. odbyły się zawody lekkoatletyczne. Indywidualne sukcesy w Mistrzostwach Powiatu Pabianickiego odniosły uczennice:
-  Oliwia Karolak  zajęła I m-ce w biegu na 800m
-  Patrycja Biesiada zajęła II m-ce w skoku w dal
- Justyna Marczyńska zajęła III m-ce w pchnięciu kulą
Sztafeta  4x 100m w składzie Angelika Malinowska, Justyna Marczyńska, Julia Piestrzyńska, Patrycja Biesiada stanęła na III miejscu podium.
Dziewczęta wzięły udział we wszystkich konkurencjach ligi, zespołowo zajmując  IV miejsce. W skład reprezentacji dziewcząt ZS Nr 3 wchodziły:
100 m – Wiktoria Bartczak kl. I TFFo, Marta Ozimek kl. I TEL, Martyna Feliksińska kl. I TL
400 m – Sandra Soboń kl III TFFo, Natalia Wielogórska kl. III TFFo
, Aleksandra Suszwedyk kl I TFFo
800 m – Oliwia Karolak kl. I TFFo, Patrycja Pietrasiak kl. I LOs
Skok w dal -  Angelika Malinowska kl. IV TL, Patrycja Biesiada kl. II TFFo, Julia Piestrzyńska kl. ITh
Pchnięcie kulą – Justyna Marczyńska kl. IV TEFo, Martyna Idasiak kl. III TEFo, Gaja Włodarczyk kl. I Th


Siatkówka plażowa
Mistrzostwa Powiatu w siatkówce plażowej dziewcząt

28 maja odbyły się Mistrzostwach Powiatu w siatkówce plażowej. Nasze uczennice: Julia Kozdroń  z klasy IV TEFo oraz Angelika Malinowska z klasy IV TL zajęły w nich II miejsce. Gratulujemy!

Wycieczka II TE i III TL
Wycieczka 2 TE i 3 TL – Roztocze 28 - 30 maja

Uczniowie technikum ekonomicznego i logistycznego pod koniec maja mieli okazję zregenerować siły podczas wycieczki krajoznawczej. Celem wyjazdu było poznanie atrakcji Sandomierza , Roztoczańskiego Parku Narodowego i Zamościa. Pomimo oczekiwań niektórych uczestników ksiądz Mateusz nie pojawił się na sandomierskim rynku ale młodzież miała okazję zobaczyć m.in. synagogę , która jest jednym z elementów scenerii książki Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy. Pobyt w Krasnobrodzie dał możliwość uwierzenia w niemożliwe. Wokół znajdującej się tam kaplicy św. Rocha krąży wiele legend i podań ludowych - począwszy od leczniczych właściwości wody bijącej ze źródła pod kapliczką czy też niemal magicznej właściwości samego miejsca. Podobno przejście kilka razy stromymi schodami dookoła kapliczki może uzdrowić z chorób a także przynieść szczęście w życiu doczesnym. Najbardziej zagorzali trasę pokonują na kolanach. Dolina św. Rocha jest miejscem magicznym. Chłód lasu, czyste powietrze i cisza sprzyjają kontemplacji i refleksji. Kolejnym punktem programu na turystycznym szlaku stało się miasto idealne-Padwa północy, perła renesansu. Te wszystkie określenia pasują do Zamościa jak do żadnego innego miasta na świecie. Miasto wybudował pod koniec XVI wieku Jan Zamoyski. Pod jego budowę wykarczowano las. Było to prawdopodobnie jedyne w Rzeczypospolitej, jedno z nielicznych w Europie miast od A do Z budowanych zupełnie w nowym terenie, bez wcześniejszej jakiejkolwiek zabudowy.
„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – Mark Twain

Dni Kariery w Double Tree by Hilton w Łodzi
Dni Kariery w Double Tree by Hilton w Łodzi

Uczniowie klasy II Technikum w zawodzie technik hotelarstwa 29 maja  2018r. uczestniczyli w Dniach  Kariery zorganizowanych przez Double Tree by Hilton w Łodzi,  przy ul. Łąkowej 29. Dla uczniów przygotowano program, który pozwolił  na lepsze poznanie obiektu, marki Double Tree by Hilton, sieci Hilton Worldwide, działalności Komitetu CARE. Ponadto wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach, pokazujących jak wygląda praca w poszczególnych działach hotelu. Do wyboru były warsztaty: Sales&Marketing; Food&Bevarge;  Revenue Managment-Optymaliacja przychodów; Dział obsługi gościa; Dział utrzymania czystości.
W czasie pierwszej części spotkania została zaprezentowana sieć Hilton,  jej 14 marek, historia marki Double Tree by Hilton. Dodatkowo przedstawiono uczniom schemat organizacyjny i zasady funkcjonowania  DTbH w Łodzi. Dyrektor Wykonawczy Gastronomii, a jednocześnie przewodniczący Komitetu CARE p. Dominik Chrapek zapoznał uczniów z działaniami Komitetu CARE oraz z założeniami filozofii, którą kieruje się marka.
Podczas warsztatów Sales&Marketing młodzież miała okazję poznania procedur,  standardów, programów, z których korzystają pracownicy hotelu.  Uczniowie otrzymali cenne wskazówki, dotyczące skuteczności działań sprzedażowych.
Warsztaty Food&Bevarge poświęcone były organizacji eventów w hotelu oraz  standardom obowiązującym w restauracji, podczas bankietów i konferencji. Była również możliwość przyjrzenia się pracy  baru, gdzie do wyboru jest ponad 120 rodzajów whisky.
Na warsztatach Revenue Managment- Optymalizacja Przychodów uczniowie dowiedzieli się, jak zarządzać ceną i analizować trendy rynkowe oraz jak zarządzać dostępnością pokoi i badać działania konkurencji.
Celem Warsztatów Działu Obsługi Gościa było zapoznanie młodzieży ze standardami obsługi gości hotelowych, procedurami dotyczącymi meldowania, wymeldowania i finansowego rozliczania pobytu. Uczniom został również przedstawiony program lojalnościowy Hilton Honors.
Podczas warsztatów Działu Utrzymania Czystości uczniowie zaczerpnęli wiedzy na temat technik sprzątania pokoi hotelowych oraz części ogólnodostępnych. Zapoznali się z dokumentacją działu i dowiedzieli się, jak planować pracę zespołu oraz na czym polega kontrola czystości w hotelu.
Po zakończonych warsztatach wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie poświęconym sieci Hilton i jej markom z nagrodami sponsorowanymi przez hotel.
Spotkanie w hotelu zostało zakończone wspólnym lunchem, który był okazją do bliższej interakcji uczniów i nauczycieli z pracownikami hotelu.
Pobyt w Double Tree by Hilton był dla wszystkich uczestników wspaniałym doświadczeniem i szansą, możliwością nauki od Najlepszych.

"Wiosenna wędrówka po okolicach Pabianic"
XIX Rajd Pieszy "Wiosenne wędrówki po okolicach Pabianic"

29 maja dziewiętnasty raz wystartował Rajd Pieszy "Wiosenne wędrówki po okolicach Pabianic". Organizatorami były pani katarzyna kielar i Katarzyna Kozłowska - opiekunki 92 Szkolnego Koła PTSM działającego przy naszej szkole. Uczestnicy rajdu przy pięknej słonecznej pogodzie mogli podziwiać podczas wędrówki urokliwe miejsca znajdujące się na obrzeżach Pabianic. Oprócz marszu grupy młodzieży uczestniczącej w rajdzie, musiały wziąć udział w rywalizacji sportowej pomiędzy grupami.

Happening czytelniczy

23 maja br. przed Urzędem Miasta w Pabianicach odbył się miejski happening czytelniczy "Zaczytaj się w Pabianicach". W akcjji zorganizowanej przez Sieć Bibliotekarzy Szkolnych, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką  Filia w Pabianicach i Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach wzięli udział uczniowie z różnych szkół (naszą szkołę reprezentowała klasa I Technikum Logistycznego), mieszkańcy Pabianic, samorządowcy, policjancji, strażacy. Imprezie patronował Starosta Powiatu Pabianickiego - Krzysztof Habura oraz Prezydent Miasta Pabianic - Grzegorz Mackiewicz. Było wspólne czytanie, można było wymienić i zabrać do domu ciekawe książki "uwolnione" w ramach Bookcrosingu a także zatańczyć taniec belgijski razem z grupą uczzniów ze szkoły w Woli Zaradzyńskiej.
Zobacz zdjęcia

Konkurs czytelniczo-fotograficzny
Konkurs "Sleeveface - ubierz się w książkę"

15 maja w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyło się uroczyste podsumowanie międzyszkolnego konkursu czytelniczo-fotograficznego "Sleeveface - ubierz się w książkę". Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła nasza uczennica z klasy I TFFo - Klaudia Leśniewska. W finale konkursu znalazły się również prace Oliwii Świątkiewicz i Martyny Szymczak z tej samej klasy. Serdecznie gratulujemy!  

Zakończenie maturzystów
Zakończenie roku szkolnego przez uczniów klas maturalnych

27 kwietnia 2018 roku po raz ostatni zabrzmiał dzwonek dla tegorocznych maturzystów z naszej szkoły. W tym dniu odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego uczniów klas maturalnych oraz słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i powitaniach słowo do absolwentów skierowała pani dyrektor Agnieszka Kulpińska-Górska, która podkreśliła, że drzwi naszej Szkoły są dla nich zawsze otwarte. W  swoim przemówieniu życzyła  im wszelkiej pomyślności zarówno podczas egzaminów maturalnych, jak i w dorosłym życiu. Następnie  zostały wręczone nagrody książkowe i dyplomy za najlepsze wyniki w nauce. Jedenastu uczniów otrzymało świadectwo z wyróżnieniem. Najwyższą średnią uzyskało dwoje abiturientów – 5,0. Podczas oficjalnej części uroczystości nagrodzono również najbardziej aktywnych wolontariuszy, honorowych dawców krwi oraz najlepszych sportowców. W imieniu rodziców kilka ciepłych słów do absolwentów i ich nauczycieli skierowała przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewa Rej-Kubryn. Życzyła wszystkim wielu sukcesów, szczęścia i spełnienia w życiu osobistym.
Uczniowie klas młodszych pożegnali maturzystów równie ciepło i serdecznie, wręczając im drobny upominek w postaci długopisów na szczęście i życząc „połamania piór” na egzaminach.
Zwieńczeniem uroczystego pożegnania klas maturalnych był krótki program artystyczny, przygotowany na tę okazję przez uczniów klas: III Tho, III TLR, III TFFo, II Tho, IITL, I TFFo.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze!


Zobacz film z pożegnania maturzystów

Liderzy z ZS3
Liderzy z ZS3

W dniach 23-27.04.2018 roku odbył się III Wojewódzki Zjazd Liderów Młodzieżowych, którego organizatorem było Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz fundacja Innopolis. W Zjeździe wzięło udział ponad 100 uczestników z liceów i techników z każdego powiatu województwa łódzkiego. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Strycharska (1 TFFo), Karolina Zasada
(2 THo), Szymon Olech (2 TL) i Jakub Berner (2 TL) oraz p. Anna Szynkiewicz – pedagog szkolny. W czasie zjazdu odbywały się różnorodne zajęcia, które miały rozwijać samorządność uczniów i zachęcać ich do podejmowania różnorodnych inicjatyw społecznych. Odbyły się spotkania z ciekawymi gośćmi, warsztaty, dyskusje, projekcje filmów oraz prezentacje zrealizowanych dotychczas inicjatyw. Zawiązały się także nowe znajomości, które by może zaowocują wspólnie realizowanymi działaniami.

Dyktando dla dyslektyków w języku angielskim
Dyktando dla dyslektyków w języku angielskim

25 marca w naszej szkole odbył się powiatowy konkurs „Dyktando dla dyslektyków w języku angielskim” pod patronatem Starosty Pabianickiego , zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego - Katarzynę Kozłowską i Joannę Żuber, przy współpracy Starostwa Powiatu Pabianickiego oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pabianicach. Dyktando to było rodzajem sprawdzianu polegającego na zapisaniu ze słuchu jedynie wybranych, często mylonych ze sobą dźwięków dyktowanego tekstu, w którym oceniana jest poprawność zapisu pod względem zgodności z zasadami ortografii. Wśród 55 uczestników konkursu znaleźli się siódmoklasiści z SP8, SP9 i SP17, a także gimnazjaliści z Dłutowa, Dobronia, Gimnazjum im. św. Wincentego a Paulo i Gimnazjum nr 2 w Pabianicach oraz uczniowie z ZS Nr1, ZS Nr 2 i ZS Nr 3. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatu Pabianickiego oraz firmę Jumi z Pabianic zostały przekazane ośmiu najbardziej wybitnym dyslektykom, z których pierwsze trzy miejsca zajęli: Marceli Błoch (Gimnazjum w Dobroniu), Jan Skrzydlewski (ZS Nr2) oraz Dominik Woźny (SP8).

EXIT Tour w ZS 3 czyli profilaktyka „z powerem”
EXIT Tour w ZS 3 czyli profilaktyka „z powerem”

18.04.2018 w naszej szkole realizowany był program profilaktyczny „EXIT Tour”.  Wszystko rozpoczęło się koncertem zespołu BrightLine, a potem uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów
z całej Polski. Poruszano następujące tematy: agresja, narkotyki, handel ludźmi, seks, szacunek i wiara w samego siebie. Świetni prowadzący, ciekawe tematy, wystrzałowy koncert i cudowna atmosfera to atuty tego wydarzenia. Było super!!!!!!!!!!!!!

V Powiatowy Konkurs  Matematyczny dla technikum
V Powiatowy Konkurs Matematyczny dla technikum

W dniu 25 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 2  miało miejsce podsumowanie  V Powiatowego Konkursu  Matematycznego dla technikum, konkurs  odbył się   18 kwietnia 2017. Udział w konkursie wzięło 36 uczniów z ZS Nr1, ZS Nr 2 i ZS Nr3. Uczniowie w drużynach dwuosobowy rozwiązywali zadania, w których musieli wykazać się umiejętnościami stosowania metod matematycznych oraz logicznym i abstrakcyjnym rozumowaniem. Prace były oceniane w trzech kategoriach: klas pierwszych, drugich i trzecich. W kategorii klas pierwszych pierwsze  miejsce zajęli:  Martyna Wojtasik i  Jakub Rosiński   z kl. 1 TLE, trzecie: Bartosz Pietrzak i Adrian Sajnóg  z klasy 1TL, w kategorii klas drugich trzecie miejsce zajęły  Angelika Gorzeń i Natalia Wawrzyniak z klasy 2TE.
Laureatom  gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.


IX Międzyszkolny  Konkurs  Wiedzy o Turystyce i Hotelarstwie
IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Turystyce i Hotelarstwie

19 kwietnia br. dwie uczennice z klasy 3 Technikum Hotelarskiego – Januszewska Patrycja i Łacwik Patrycja uczestniczyły w  IX MIĘDZYSZKOLNYM  KONKURSIE  WIEDZY  O  TURYSTYCE  I  HOTELARSTWIE. Konkurs odbywał się w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. Składał się z dwóch części:
1) część teoretyczna – test z zakresu wiedzy turystyczno-hotelarskiej (rozwiązywany w zespołach 2-osobowych:     jedna osoba rozwiązywała test z zakresu turystyki, druga osoba z zakresu hotelarstwa)
2) część praktyczna – zadanie praktyczne wykonywane w:
a) recepcji hotelowej lub jednostce mieszkalnej – przedstawiciel technika hotelarstwa
b) dowolnie wybrana prezentacja związana z animacją czasu wolnego gościa hotelowego – przedstawiciel  technika obsługi turystycznej
Komisja konkursowa oceniała:
a) w przypadku zadania w recepcji hotelowej lub jednostce mieszkalnej
• wygląd zewnętrzny
• rozmowę z gościem  w języku obcym, i tu:
- poprawność wykonania procedury związanej ze świadczeniem usługi dodatkowej i rozwiązanie problemu
- komunikację z gościem
- poprawność wypełnienia właściwej dokumentacji do danej usługi
b) w przypadku prezentacji animacji
• atrakcyjność zaproponowanej animacji
• wytłumaczenie zasad
• wykorzystanie przestrzeni
• spójność animacji
• osobowość animatora
• przygotowanie animacji

Po dokonaniu podsumowania punktów za całokształt okazało się, że nasze dziewczęta zajęły II miejsce. Radość tym większa, że nie  mamy w Szkole Technika Obsługi Turystycznej tylko Technikum Hotelarskie, poza tym uczestniczyliśmy w tym konkursie jako Szkoła po raz pierwszy. Test z zakresu wiedzy hotelarskiej i obsługę gościa wzięła na siebie Patrycja Łacwik, natomiast testem z zakresu wiedzy turystycznej oraz animacją zajęła się Patrycja Januszewska. W nagrodę dziewczęta otrzymały przeróżne upominki:
• koce od firmy RAINBOW
• pendrive
• plecaczki
• worki podróżne z logo Warmia i Mazury
• smyczki
• słuchawki
• poduszeczki
• voucher na kolację i pobyt w SPA  hotelowym
• voucher na kurs dyplomowanych animatorów czasu wolnego
Szkoła otrzymała dyplom, statuetkę oraz czekoladową fontannę do serwowania czekoladowego fondue.
W czasie podróży, pobytu i konkursu Patrycjami opiekowała się nauczycielka hotelarskich przedmiotów zawodowych p. Mariola Lach, której propozycje pytań  znalazły się w testach konkursowych.

Obu Patrycjom serdecznie gratulujemy.







Spotkanie z Marszałkiem i Starostą
Spotkanie z Marszałkiem Sejmiku Województwa Łódzkiego

Marszałek Województwa Witold Stępień oraz Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Haburaodwiedzili Zespół Szkół Nr 3, żeby spotkać się z uczniami, którzy uczestniczyli w nagraniu teleturnieju "Milionerzy". Odcinek, który mieli okazję nagrywać był tym wyjątkowym, w którym po ośmiu latach edycji programu padła główna wygrana  1000 000zł. Uczniowie  opowiadali o wrażeniach, emocjach i "kuchni" przygotowania programu. Bardzo ciepło opisywali zwyciężczynię oraz relacje w zespole realizującym nagranie. Wszystkim towarzyszyło podobne odczucie, zupełnie inaczej widzi się program z pozycji fotela w domu, niż z tego w studio telewizyjnym. Kamery powodują, że trudno odpowiada się również na proste pytania. Jak powiedział Starosta pan Krzysztof Habura uczniowie ZS3 niewątpliwie przynieśli szczęście uczestniczce. Zachęceni sukcesem,  licząc na dalszy ciąg dobrej passy, wszyscy zgodnie zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach, tym razem nie na widowni.

Dzień Wody w Pabianicach
Obchody Światowego Dnia Wody w Pabianicach

W piątek 13 kwietnia nasi wolontariusze wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Wody, zorganizowanych przez ZWiK w Pabianicach, przygotowując zabawy i gry dla najmłodszych związane z wodą. Spośród zapewnionych atrakcji w postaci różnorodnych quizów i krzyżówek największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy plastyczne oraz rebusy.
W sobotę 14 kwietnia uczniowie Technikum Fryzjerskiego wzięli udział w miejskiej imprezie dla mieszkańców Pabianic i okolic. Na specjalnie przygotowanym stoisku zaplatali wszystkim chętnym kolorowe warkoczyki, tworząc niebywałe fantazyjne uczesania.

V Powiatowy Konkurs Matematyczny
V Powiatowy Konkurs Matematyczny

W dniu 11 kwietnia 2018 r. nasza szkoła wraz z II LO w Pabianicach  zorganizowała V Powiatowy Konkurs Matematyczny  skierowany dla uczniów  klas III gimnazjum powiatu pabianickiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura. W konkursie wzięło  udział 18 uczniów z   dawnych gimnazjów  nr 1,  nr 3 i św. Wincentego a Paulo  w Pabianicach  oraz z gimnazjum w Dłutowie, Lutomiersku i Ksawerowie. Uczniowie w ciągu 60 minut rozwiązywali zestaw  składający się z 10 zadań, wśród których były zadania zamknięte, otwarte, zadania na dowodzenie i argumentację. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami stosowania metod matematycznych oraz logicznym i abstrakcyjnym rozumowaniem. Najlepszy wynik w konkursie uzyskał Krystian Jóźwiak, uczeń gimnazjum św.Wincentego a Paulo, drugie miejsce zajął Miłosz Wojtaszczyk ze SP 2 (dawniej Gim. Nr1),  trzecie Weronika Książczyk    z gimnazjum św.Wincentego a Paulo w Pabianicach, wyróżnienie otrzymał Patryk Anuszczyk  ze SP 16 (dawniej Gim. nr3). Laureatom i ich nauczycielom  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorami konkursu były Marta Stępień nauczyciel matematyki w II LO oraz Jolanta Koźlenko - nauczyciel matematyki  w ZS3. Konkurs odbył się w II LO.

Centrum Logistyczne Kaufland
Wycieczka do Centrum Logistycznego Kaufland

Dnia 10 kwietnia uczniowie klas 1TL i 1TEL wraz opiekunami uczestniczyli w wycieczce do CENTRUM LOGISTYCZNEGO KAUFLAND. Uczniowie po krótkim wykładzie na temat przedsiębiorstwa przez 2 godziny zwiedzali centrum. Zapoznali się z najważniejszymi procesami logistycznymi w Centrum. Na własne oczy mogli zobaczyć elementy budowli i sprzęt magazynowy, który już poznali w teorii na zajęciach w szkole. Wycieczka miła za zadanie przybliżyć naszym logistyką procesy gospodarki magazynowej i najważniejsze zastosowanie nowych technologii.

II miejsce w Powiatowych Mistrzostwach w piłkę nożną dziewcząt
II miejsce w Powiatowych Mistrzostwach w piłkę nożną dziewcząt

W dniu 9 kwietnia 2018r odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w piłkę nożną dziewcząt . W turnieju brały udział zespoły Zespołu Szkół Nr3, ZS1,ZS2, I LO i II LO.
Każda z drużyn rozegrała 4 mecze. Nasze dziewczęta wygrały 2 mecze, 1 zremisowały a 1 przegrały , ale z mistrzyniami turnieju -  ZS 2 i tylko wynikiem 1:0.
Ostatecznie bo bardzo dobrej grze dziewczęta zajęły zasłużone II miejsce
Drużyna ZS 3 grała w składzie:
Malinowska Angelika
Kozdroń Julia
Włodarczyk Lili
Świercz Aleksandra
Szynka Marta
Kubiak Nikola
Zalewa Ewa
Bartczak Wiktoria
Strycharska Martyna
Bednarek Paulina
ZarzyckaMaria
Zdziechowska Aleksandra

Byliśmy w Radiu Złote Przeboje
Byliśmy w Złotych Przebojach

21 kwietnia w programie „Tydzień w Łodzi” zostanie wyemitowany program o naszej szkole. Będzie go można posłuchać w sobotę ok. 6.30 i 20.30 oraz w niedzielę, 22 kwietnia w tych samych godzinach.  Agnieszka Kulpińska – Górska, dyrektor szkoły i Anna Szynkiewicz, pedagog opowiadały o profilach, wyposażeniu klas oraz programach unijnych realizowanych w szkole. Później uczennice: Sara Małkus (1 TEL), Klaudia Pasternak (2 TE) i Justyna Kubiak (2 TE) mówiły o życiu szkoły, działalności samorządu, kół zainteresowań i sukcesach sportowych.
Przy okazji uczennice z klasy 2 TE nagrały audycje o smogu w ramach projektu „Mój Patriotyzm”. Nasza szkoła bierze udział w tym projekcie po raz drugi. Temat to pomysł uczennic i Agnieszki Klimeckiej, nauczycielki historii. Uczniowie w ramach zadań przygotowują ulotki i plakaty oraz zbierają informacje o szkodliwym wpływie smogu na społeczeństwo.
W radiowym studiu powstała również audycja na konkurs historyczny o Witoldzie Pileckim, który organizuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Uczennice przeprowadziły wywiad z zaproszonym gościem. Był nim prof. Przemysław Waingertner z Uniwersytetu Łódzkiego. Do pierwszego etapu konkursu uczniów przygotowuje Katarzyna Giedrojć, nauczycielka historii i wosu

Powiatowa konferencja o bezpieczeństwie
Powiatowa konferencja o bezpieczeństwie

W dniu 6.04.2018 roku w siedzibie Zespołu Szkół Nr 3 w Pabianicach odbyła się powiatowa konferencja, której tematem przewodnim było szeroko pojęte bezpieczeństwo. Podstawą jej zorganizowania było porozumienie dotyczące wzajemnej współpracy podpisane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego. Celem organizacji konferencji jest diagnoza wszelkich zjawisk naruszających poczucie bezpieczeństwa uczniów w szkołach i środowisku lokalnym oraz podejmowanie działań profilaktycznych i wychowawczych - wypracowanie skutecznych metod przeciwdziałania tym zagrożeniom.
W konferencji udział wzięli: przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Łodzi - p. Anna Małagocka – Szor, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach - mł. insp. Tomasz Jarmakowski, psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Konstantynowie Łódzkim – p. mgr Iwona Lepa oraz przedstawiciele: Komendy
Powiatowej Policji w Pabianicach, Straży Miejskiej w Pabianicach, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach, Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej w Pabianicach, a także dyrektorzy i przedstawiciele 35 szkół i organizacji działających w naszym mieście.
Podczas konferencji omówiono rolę profilaktyki w kształtowaniu właściwych zachowań wśród uczniów oraz przedstawiono pomysły na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Poruszono problem nowych zagrożeń, takich jak cyberprzestępczość oraz dostęp do substancji psychoaktywnych. Podobne konferencje odbędą się we wszystkich powiatach województwa łódzkiego.

Uczniowie II TH zwiedzili Grand Hotel i Schronisko w Łodzi
Uczniowie II TH zwiedzili Grand Hotel i Schronisko w Łodzi

21 marca br. uczniowie klasy 2 Technikum Hotelarskiego pod opieką p. Marioli Lach i p. Małgorzaty Dudzińskiej wybrali się do Łodzi w celu  zwiedzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i Grand Hotelu. W schronisku czekała na nas gorąca herbata (powietrze tego dnia było wyjątkowo zimne) i pani dyrektor we własnej osobie.  
Pani dyrektor opowiedziała nam o historii schroniska
dowiedzieliśmy się, że: utworzono je 01 stycznia 2011 roku; schronisko prowadzi działalność w dwóch obiektach usytuowanych w samym centrum miasta przy ul. Legionów 27 (kat. I) i ul. Zamenhofa 13  (kat. II); jest publiczną placówką oświatowo-wychowawczą;  dysponuje 121 miejscami noclegowymi (ul. Legionów - 72 miejsca, ul. Zamenhofa 49 miejsc); organem prowadzącym  Schronisko jest Miasto Łódź; organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Łódzki Kurator Oświaty; w latach osiemdziesiątych, schroniskową aulę oraz znajdującą się nad bramą wjazdową antresolę, wykorzystano jako plan zdjęciowy do filmu Vabank II, czyli riposta, obecna sala konferencyjna była mroczną spelunką, w której doradca nieuczciwego bankiera Kramera szukał profesjonalnego zabójcy z zamiarem ostatecznego pozbycia się kasiarza Kwinty.
W trakcie oprowadzania nas po schronisku p. dyrektor opowiadała o bieżącej działalności obiektu:  schronisko realizuje różnego rodzaju projekty,  organizuje narady dyrektorów schronisk PTSM z całego kraju, grupy nocujące w schronisku mogą liczyć na bezpłatną pomoc licencjonowanego przewodnika po Łodzi, który jest etatowym pracownikiem schroniska, w okresie wakacji schronisko prowadzi półkolonie proponując wielorakie zajęcia,  od stycznia 2018 roku schronisko zarządza dwoma ośrodkami letnimi z Grotnikach.
Podziękowaliśmy serdecznie za gościnę i ruszyliśmy na ulicę  Piotrkowską72 do najsłynniejszego w mieście, cieszącego się najdłuższą historią hotelu  w Łodzi, który funkcjonuje nieprzerwanie od 129 lat
czyli Grand Hotelu. Od samego początku swej działalności, Grand Hotel był synonimem prestiżu i elegancji.  
Obejrzeliśmy wnętrza przepięknych sal restauracyjnych "Malinowej" i "Złotej" oraz pokoje hotelowe, które  gościły m.in. Henryka Sienkiewicza, Helenę Modrzejewską, Jana Kiepurę, Stefana Jaracza, Kornela Makuszyńskiego, Władysława Broniewskiego, Zofię Nałkowską, Jana Brzechwę czy Krzysztofa Pendereckiego.
Apartamenty hotelu do których zajrzeliśmy noszą imiona aktorów polskich:  Beaty Tyszkiewicz,  Jana Machulskiego, Krystyny Jandy, Janusza Gajosa, Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Stuhra i Artura Rubinsteina
W czasach PRL Grand stał się własnością grupy hotelowej Orbis, pozostając miejscem, które przyciągało świat kultury i sztuki.  W roku 2010 stał się własnością grupy Likus Hotele. W najbliższym czasie poddany zostanie stopniowej rewaloryzacji, by mógł sprostać wymaganiom pięciogwiazdkowych hoteli i zaspokoić wszelkie potrzeby swoich gości.
Hotel został umieszczony w fabule powieści Ziemia obiecana  lt Władysława Reymonta ,  był też w nim realizowany program telewizyjny  Iwony Łękawy  z cyklu Gwiazdy w Grandzie.
Warto było zobaczyć i posłuchać.

Rejestracja Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych
Rejestracja Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych

Szkolny Klub Wolontariatu przy współpracy fundacji DKMS zorganizował już po raz trzeci akcję Rejestracji Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych, która odbyła się 22 marca na świetlicy szkolnej. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze rejestrowali wszystkich chętnych do podarowania chorym na białaczkę szansy na drugie życie. Rejestracja polegała na pobraniu niewielkiej ilości śliny z wewnętrznej strony policzka i trwała niemal cały dzień. Wśród przybyłych potencjalnych dawców znaleźli się nasi uczniowie, absolwenci, rodzice, nauczyciele i lokalni mieszkańcy. Dzięki nim baza dawców powiększyła się o kolejne  141 osób. Wolontariusze składają gorące podziękowania dla naszych nauczycieli i pracowników, którzy wzięli udział  w rejestracji - p.Annie Buczek,p. Marcinowi Kanieckiemu, p.Jolancie Koźlenko, p.Kamili Szymorek, p.Tomaszowi Grzelakowi oraz p.Paulinie Tyluś.

Wielkanoc z PCK

W marcu wolontariusze Zespołu Szkół Nr 3 zbierali żywność w pabianickich marketach. Zbiórka żywności o długim terminie przydatności do spożycia odbywała się w ramach organizowanej przez PCK akcji Wielkanoc z PCK - paczki świąteczne dla dzieci i seniorów. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie i pracę na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi!

Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego w siatkówce dziewcząt
Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego w siatkówce dziewcząt

W dniu 23.03.18r. zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego w piłce siatkowej dziewcząt. Drużyna ZS Nr 3 w Pabianicach pod opieką A. Bajer, w składzie: Julia Kozdroń kl. IV TEFo, Patrycja Kaczmarkiewicz kl. IV TEFo, Justyna Marczyńska kl. IV TEFo, Lili Włodarczyk kl. IV TEFo, Nicola Kubiak kl. III TL, Angelika Malinowska kl. IV TL, Martyna Kociszewska kl. III LOs, Sandra Makowska kl. III Tho, Daria Kowalczyk kl. II Tho, Aleksandra Stuczka kl. I TFFo, Wiktoria Goss kl. I TEL, Maria Zarzycka kl. I TEL, po zaciętej walce  zajęła III miejsce.

XXIV Targi Turystyczne „Na Styku Kultur”
XXIV Targi Turystyczne „Na Styku Kultur”

16 marca  br. klasa 3  Technikum Hotelarskiego z Zespołu Szkół Nr 3 pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych p. Marioli Lach wybrała się do Łodzi (hala Expo) na XXIV Targi Turystyczne „Na Styku Kultur” - czyli  wszystko o podróżowaniu i sposobach na odkrywanie nieznanych zakątków. W targach wzięło udział około 120 wystawców z Polski – zachwalając swoje atrakcje turystyczne - wśród nich:
-    narodowe i regionalne organizacje turystyczne
-    lokalne organizacje turystyczne i grupy działania
-    województwa, powiaty, miasta i gminy
-    izby, organizacje i stowarzyszenia branży turystycznej
-    uzdrowiska, sanatoria
-    ośrodki SPA i wellness
-    hotele luksusowe
-    obiekty rekreacyjne
-   ośrodki wypoczynkowe
-    hotele i sieci hotelowe
-    pensjonaty, hostele, zajazdy
-    agroturystyka
-    schroniska młodzieżowe
-    pola namiotowe, campingowe
-    caravaning
Każde stoisko przygotowało liczne niespodzianki dla zwiedzających. Na poszczególnych stoiskach odbywały się liczne degustacje i konkursy, w których  uczniowie chętnie uczestniczyli. Od wystawców uczniowie otrzymali gadżety: smyczki, torby, długopisy, kubki, kalendarze, parasole.


VI Łódzki Konkurs Wiedzy o Podatkach
VI Łódzki Konkurs Wiedzy o Podatkach

Wzorem poprzednich lat, w tym roku nasi ekonomiści z klas I TEL i II TE wzięli udział w szkolnym etapie Szóstego Łódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod patronatem honorowym Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Zadaniem uczniów było napisanie pracy konkursowej na jeden z trzech tematów dotyczących systemu podatkowego, doradztwa podatkowego i swobody działalności gospodarczej. Trójka uczniów: Jakub Rosiński i Maria Zarzycka z klasy I TEL oraz Natalia Wawrzyniak z klasy II TE zakwalifikowała się do etapu regioalnego. 15 marca 2018 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbył się II etap konkursu, w którym wzięło  udział 73 uczniów z całego województwa. Wyłoniono ośmiu laureatów i choć nasi reprezentanci nie znaleźli się w tym wąskim gronie, deklarują chęć przygotowania się do kolejnej edycji konkursu.

Uczniowie ZS 3 w "Milionerach"
Odcinek "Milonerów" z ZS 3 wart MILION!

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 3 uczestniczyli w programie TVN "Milionerzy", w którym padła długo wyczekiwana wygrana - MILION złotych.
Jest to dopiero druga taka wygrana w "Milionerach". Pierwsza miała miejsce w 2010r.
W programie uczestniczyli uczniowie klas III LO o profilu socjalnym, III technikum organizacji reklamy i technikum logistycznego, IV technikum  ekonomicznego i fototechnicznego.
Napięcie jakie towarzyszyło odpowiadającej zawodniczce udzieliło się również wszystkim na widowni.
Wizyta w studio TVN to ogromne przeżycie - mówią uczniowie. To zupełnie inny obraz tego teleturnieju. Ogromne tempo pracy, ale też wspaniała atmosfera. Emocje były prawdziwe.

Spotkanie w Komendzie Powiatowej Policji w Pabianicach

Uczniowie nasze szkoły odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Pabianicach. Powodem była chęć zdobycia informacji o zasadach rekrutacji do służby. Uczniowie, wraz z pedagogiem szkolnym, uczestniczyli w spotkaniu, które poprowadził aspirant sztabowy Sławomir Lewandowski z Zespołu kadr i szkoleń Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. Kto wie - może wkrótce nasi uczniowie staną się funkcjonariuszami pabianickiej policji???

Spotkanie I LO z dyrektorem łódzkiej placówki opiekuńczo - wychowawczej

W dniu 01.03.2018, na lekcji w klasie I Liceum Ogólnokształcącego o profilu socjalnym, gościł pan Witosław Madej - dyrektor jednej z łódzkich placówek opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego. Odpowiedział na zaproszenie p. Anny Szynkiewicz - pedagoga szkolnego i nauczyciela. Gość opowiadał o swojej pracy wychowawczej, jej uwarunkowaniach prawnych i systemowych, obowiązkach, trudnościach i sukcesach. Zachęcał młodzież do podejmowania profesji społecznych i angażowania się w działania na rzecz drugiego człowieka oraz zaprosił do odwiedzenia prowadzonej przez siebie placówki.

Konkurs Wiedzy o Krwiodawstwie i Krwiolecznictwie
Konkurs Wiedzy o Krwiodawstwie i Krwiolecznictwie

W dniu 28.02.2018r w Pabianickim Centrum Medycznym odbył się "Konkurs Wiedzy o Krwiodawstwie i Krwiolecznictwie". Celem konkursu było sprawdzenie poziomu wiedzy o krwiodawstwie, umiejętności z zakresu biologii i historii krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
W konkursie brali udział uczniowie szkół powiatu pabianickiego-Zespołu Szkół Nr3, Zespołu Szkół Nr 2, Zespołu Szkół Nr 1, II Liceum Ogólnokształcącego, I Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Ogólnokształcącego z Kolumny, ZSCKR z Widzewa.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice
Patrycja Kaczmarkiewicz- kl.IVTEFo i Lili Włodarczyk-  kl.IV TEFo.
Nagrodzone zostały I i II miejsce, pozostali uczestnicy dostali wyróżnienia z uwagi na niewielkie różnice w punktacji.
I miejsce zajęła  uczennica Zespołu Szkół Nr 3 - Lili Włodarczyk
Gratulujemy!

Powiatowe Targi Edukacyjne
VI Powiatowe Targi Edukacyjne

W dniu 27.02.2018 roku na Hali Powiatowej w Pabianicach odbyły się
VI Powiatowe Targi Edukacyjne, podczas których swoje oferty prezentowało 15 szkół w terenu powiatu i województwa łódzkiego. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć Zespołu Szkół Nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic w Pabianicach, który zachęcał tegorocznych maturzystów do nauki w szkole policealnej, proponując im następujące kierunki:
- technik masażysta,
- technik bezpieczeństwa i higieny pracy,
- higienistka stomatologiczna,
- asystentka stomatologiczna,
- opiekun medyczny,
- opiekunka środowiskowa.
Wszelkich informacji udzielali wykładowcy uczący w proponowanych przez Zespół Szkół Nr 3 kierunkach.

Targi edukacyjne
Targi edukacyjne w Andel’s hotelu w Łodzi

Oferta Zespołu Szkół  Nr 3 w Pabianicach  zatacza coraz szersze kręgi, skierowana jest zarówno do uczniów szkół powiatu pabianickiego, jak również do gimnazjalistów z Łodzi i województwa łódzkiego.
26 lutego 2018r. w 4 gwiazdkowym Andel
s hotelu  w Łodzi prezentowały się szkoły o profilu hotelarskim i gastronomicznym. Hotel zaprosił uczniów klas siódmych Szkół Podstawowych oraz gimnazjalistów z Łodzi i Pabianic do zapoznania się z obiektem i zgłębienia tajników praktycznej wiedzy hotelarskiej. Dla gimnazjalistów  była  to również świetna okazja do poznania ofert szkół ponadgimnazjalnych, proponujących m.in. kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa oraz zwiedzenia hotelu. Wśród stoisk szkół nie mogło więc zabraknąć Zespołu Szkół Nr 3 w Pabianicach, kształcącego  uczniów
w zawodzie technik hotelarstwa. Uczennice klasy III Technikum: Daria Frątczak, Patrycja Januszewska, Wiktoria Kowalewicz, Julia Koziara, Sandra Makowska, Klaudia Szewczyk wraz z opiekunami: Janiną Olejnik, Anną Szynkiewicz i Marcinem Kanieckim  prezentowały bogatą ofertę edukacyjną  szkoły na rok szkolny 2018/19, a przede wszystkim starały się przekonać tegorocznych gimnazjalistów do wyboru zawodu hotelarza. Dziewczęta zachęcały uczniów do odwiedzania stoiska, pokazując sposoby składania serwetek, oraz do wzięcia udziału w konkursach dotyczących m.in. przygotowania właściwego nakrycia do proponowanego menu, a także dzieliły się swoimi doświadczeniami z praktyk, m.in. w Grecji.  Przyszli adepci hotelarstwa też mają szansę na odbycie praktyk w Grecji, jak również
w znanych, renomowanych hotelach w Łodzi, takich jak: Andel's hotel, Ambasador Centrum, Holiday Inn, Focus, Campanile, Ibis; w Pabianicach: Fabryka wełny, Aviator, Piemont, Willa Impresja, w Kolumnie: Columna Medica, Kolumna Park.



Zawody w kosza
Półfinał Wojewódzki - zawody w kosza

W dniu  23.02.18r. zostały rozegrane zawody ½ województwa w koszykówce dziewcząt. Reprezentacja ZS Nr 3 w Pabianicach zajęła II miejsce. Drużyna pod opieką pani Agnieszki Bajer i pani Joanny Twardowskiej grała w składzie:
Julia Piestrzyńska kl. I Thb, Gaja Włodarczyk kl. I Tha, Dominika Górska kl. I LOs, Daria Kowalczyk kl. II Tho, Zuzanna Tokarska kl. II TL, Emilia Wiśniewska kl. II TL,  Martyna Jacoń kl. III TL, Angelika Malinowska kl. IV TL, Karolina Duraj kl. IV TL, Justyna Marczyńska kl. IV TEFo.


 
 
 
 
Zespół Szkół Nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic © 2015
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego